Tilbage til nyhedsliste

Ny kortguide til grænselandet

17. oktober 2016

Det skal være nemmere at finde oplysninger om steder og seværdigheder i grænselandet. Det er tanken bag en ny digital kortguide med adgang til mere end 500 artikler, som Grænseforeningen har offentliggjort på sin hjemmeside www.graenseforeningen.dk.

Generalsekretær Knud-Erik Therkelsen, Grænseforeningen, håber, at kortguiden vil give danskerne øget lyst til at rejse til Sønderjylland og Sydslesvig og opleve nyt.

”Kortet viser de ofte lidt skjulte steder og spændende historier, som grænselandet er så rigt på, og som vedrører hele Danmarks historie. Og så er det en inspirationskilde for alle dem, der planlægger ture i grænselandet”, siger han.

Når man går ind på kortet, kan man finde artikler om enkelte byer, interessante bygningsværker, historiske steder, institutioner og naturen, der stammer fra leksikonet om grænselandet, som Grænseforeningen og Historisk Samfund for Sønderjylland står bag. Man kan finde stederne ud fra deres geografiske placering ved at scrolle rundt og zoome ind på kortet. Eller man kan indsnævre sin søgning ud fra en række kategorier.

Grænseforeningens Guide til Grænselandet kan findes her.