20 år med stærke personlige fortællinger
I 20 år har unge fra det dansk-tyske grænselands tre mindretalsgymnasier fortalt deres personlige historier på ungdomsuddannelser i Danmark gennem projektet Grænseforeningens Elevambassadører. Det blev markeret til Grænseforeningens Sendemandsmøde 2026.
Grænseforeningens Elevambassadører fylder 20 år.
Foto: Gunvor Vestergaard
Af Alexander Leicht Rygaard
En gang imellem skal man huske at rose sig selv.
20-året for Grænseforeningens Elevambassadører var derfor på programmet til Grænseforeningens Sendemandsmøde i weekenden den 25.-26. april.
Siden 2006 har unge fra det danske mindretal i Sydslesvig fortalt deres personlige historier til tusindvis af unge på ungdomsuddannelser i Danmark. På den måde har de været med til at styrke det folkeoplysende arbejde om mindretallet, samtidig med at de selv er blevet klogere på deres egen baggrund i mindretallet.
”At have været med til at starte Elevambassadørprojektet op og have fulgt det i næsten 19 år har været en kæmpe fornøjelse, det har været enormt spændende, og det har været enormt inspirerende. Det har været en fornøjelse at opleve og følge de unges engagement og den måde, de er gået ind i projektet på og har taget det til sig og været med til at gøre det til deres eget. Og så har de været med til at udvikle det, så det hele tiden har passet til den tid, vi nu har været i”, siger Gunvor Vestergaard, der er tidligere projektleder for Elevambassadørerne og var med helt fra begyndelsen i 2006, i en video, som blev vist til Sendemandsmødet, og som du kan se herunder.
Projektet blev etableret på Duborg-Skolen i Flensborg, der på daværende tidspunkt var det eneste gymnasium for det danske mindretal i Sydslesvig. Men i 2008 blev A.P. Møller Skolen i Slesvig grundlagt og blev en del af Elevambassadørprojektet.
I 2011 kom også Deutsches Gymnasium für Nordschleswig i Aabenraa med, og projektet har siden da involveret både det danske mindretal i Sydslesvig og det tyske mindretal i Sønderjylland.
”At have været Elevambassadører har for mig betydet, at jeg har lært mere om mig selv, om mindretallet og om mine medmennesker. Jeg lærte også om det tyske mindretal, om historien og relevansen i dag, og hvorfor det er vigtigt at holde gang i vores mindretalsgejst”, fortæller Ida Petersen, der har gået på A.P. Møller Skolen, er tidligere Elevambassadør og i dag bor på Arveprins Knuds Kollegium på Frederiksberg, i en video.
Elevambassadørerne finansieres af Grænseforeningen, Dansk Skoleforening for Sydslesvig og Bund Deutscher Nordschleswiger (BDN), der er det tyske mindretals paraplyorganisation. Udover at tage ud på ungdomsuddannelser i Danmark tager Elevambassadørerne sig også af mange besøg på de tre mindretalsgymnasier, hvor især Duborg-Skolen i Flensborg modtager mange.
Elevambassadørerne deltager også på messer, festivaler, folkemøder og lignende.
Til markeringen af 20-året til Grænseforeningens Sendemandsmøde deltog de to nuværende Elevambassadører Freya Lemke og Eva Milcinovic fra Deutsches Gymnasium für Nordschleswig samt Jens Overgaard, der som tidligere underviser på Duborg-Skolen var med til at etablere projektet i 2006.
”Tilhørende, om det er jævnaldrende unge i Danmark, voksne på besøg i Sydslesvig, politikere eller kongelige, bliver benovet over Elevambassadørernes ligefremme og kompetente fremtoning og beretning om at være en del af et mindretal”, lød det fra Jens Overgaard i indledningen til seancen.