Tilbage til nyhedsliste

Læsefestival på vej til Sydslesvig

25. januar 2017

En læsefestival for børn og voksne bliver afholdt for første gang i Sydslesvig 6. til 18. marts. Bag initiativet står en række sydslesvigske foreninger, der med læsefestivalen ønsker at skabe og formidle læselyst og styrke bevidstheden om nutidig dansk litteratur hos både børn og voksne.

I løbet af festivalen, der afholdes fra den 6. til den 18. marts, vil der blive arrangeret besøg af danske forfattere, læseklubber, workshops og udstillinger.

Katrin Lass, Dansk Skoleforening for Sydslesvig, ser frem til festivalen, der allerede nu kan melde udsolgt til de fleste af arrangementerne.

”Det er dejligt med den store opbakning på tværs af Sydslesvig. Det viser at vores budskab, at det er vigtigt at læse, også med sine børn, bliver taget godt imod”, siger Katrin Lass.

Samtidig siger Katrin Lass, at det har været positivt at se det brede samarbejde i Sydslesvig omkring et kulturelt arrangement.

Blandt de forfattere, der allerede har sagt ja til at deltage, er bl.a. forfatterne Morten Hesseldahl, Mette Finderup, Kenneth Bøgh Andersen og Jesper Wung-Sung.

”Vi tror på, at mødet med kendte forfattere vil ’booste’ læselysten og dansk litteratur i Sydslesvig”, siger Katrin Lass.

Bag Læsefestivalen, der finder sted på Centralbiblioteket i Flensborg, står en række sydslesvigske foreninger: Dansk Centralbibliotek, Nordisk Informationskontor, Sydslesvigsk Forening, Sydslesvigs danske Ungdomsforeninger, Offener Kanal - og Dansk Skoleforening for Sydslesvig.

Der kan læses mere om læsefestivalen og dets arrangementer på læsefestival.de.