Nu har Stefan Seidler indtaget sin plads i Forbundsdagen
Det dansk-frisiske mindretalsparti SSW er for første gang i 68 år repræsenteret i den tyske Forbundsdag, der trådte sammen den 26. oktober for første gang efter valget
![Stefan Seidler sidder bagerst, bagved De Grønne og ved siden af SPD Stefan Seidler sidder bagerst, bagved De Grønne og ved siden af SPD](/sites/graenseforeningen.dk/files/styles/content/public/2021-10/1027%20Seidler%20i%20Berlin.jpg?h=89d27c0e&itok=bG5liVz-)
Stefan Seidler sidder bagerst, bagved De Grønne og ved siden af SPD.
Foto: Lars Salomonsen
På en stol på bageste række i den tyske Forbundsdag i Berlin sad tirsdag den 26. oktober kl. 11 en glad mand. Ikke siden 1953 har SSW været repræsenteret i Forbundsdagen, og derfor var der tale om en historisk begivenhed, da Stefan Seidler satte sig til rette bag De Grønne og ved siden af repræsentanter for det socialdemokratiske parti, SPD. Pladsen har han forhandlet sig til for at illustrere sit politiske ståsted. Dog var stolen skubbet lidt væk fra de andre parlamentsmedlemmer for at vise, at Stefan Seidler er en uafhængig politiker uden tilknytning til en partigruppe.
”Det er den helt rigtige placering. Det er for at signalere, at vi står lidt til venstre for midten”, siger Stefan Seidler til Flensborg Avis.
Første punkt på dagsordenen var valget af en ny forbundsdagspræsident. Her stemte Stefan Seidler som sin første valghandling for Bärbel Bas fra SPD, der blev valgt med 576 stemmer og overtager posten efter Wolfgang Schäuble fra CDU.
Travlhed har præget kalenderen siden valget for Stefan Seidler, der har brugt tiden på at tale med pressen, politiske møder og ansættelse af medarbejdere.
Regeringen skal først dannes, inden de politiske udvalg fastsættes, men Stefan Seidler har allerede gjort sig tanker om, hvilke udvalg have kunne tænker sig poster i for at kunne udøve mest mulig politisk indflydelse. Som det står lige nu, er hans indflydelse som løsgænger nemlig begrænset. Men chefredaktør på Flensborg Avis Jørgen Møllekær vurderer at Stefan Seidler har chancer for at få udvalgsposter.
”De andre partier mister reelt ikke noget ved at tildele Seidler en række udvalgsposter. Som han selv siger, kunne både indenrigsudvalget og udvalg, der har med infrastruktur eller uddannelse at gøre, være relevante at kunne deltage i. Afgørelsen om og hvad der kan lade sig gøre ligger hos Forbundsdagens »Ältestenrat«, dvs. præsidiet, som i de kommende uger vil tage stilling til, hvordan man politisk har lyst eller mulighed for at komme SSW i møde,” skriver Jørgen Møllekær.
Selvom Stefan Seidler som løsgænger ikke kan stemme i udvalgene, kan han stadig opnå indflydelse.