Gå til kildesamlingen

Niels Simonsen: ”Danske infanterister trækker en kanonlavet ved tilbagetoget fra Dannevirkestillingen 1864”

Kildeintroduktion:

Niels Simonsen (1807-1885) var en dansk maler, som især specialiserede sig i bataljemalerier, dvs. fremstillinger af slag eller andre krigsbegivenheder.

Maleriet ”Danske infanterister trækker en kanonlavet ved tilbagetoget fra Dannevirke stillingen 1864” viser danske infanterister, der forsøger at redde en kanon ved Tilbagetoget fra Danevirke, der fandt sted om vinteren, den 5. februar 1864.

Farverne er holdt i grålige, sorte og lidt brunlige farver. Hermed bliver stemningen slået an. Der kunne også være det formål, at maleriet hurtigt kunne reproduceres som stik eller bringes i Illustreret Tidende, hvilket også blev tilfældet, idet en reproduktion af maleriet blev udbredt i mange danske hjem, og det blev nærmest et ikon for krigen i 1864.

Tilbagetrækningen fra Dannevirke

Maleriet, en grisaille, måler 48 x 80 cm.

Frederiksborg, Nationalhistorisk Museum. Foto: Iben Kaufmann.