Vi ses i Middelfart
Hvad skal med i en ny handlingsplan for Grænseforeningen? Og hvordan kan det være med til at udvikle lokalforeningerne? Sådan lyder en del af programmet til Grænseforeningens lokalforeningsmøde, der finder sted lørdag den 4. oktober i Middelfart.

Der bliver glædelig gensyn, når vi mødes til lokalforeningsmøde i Middelfart.
Arkivfoto: Alexander Leicht Rygaard/Grænseforeningen
Af Alexander Leicht Rygaard
Det er blevet efterår, og det betyder, at det er tid til årets sidste lokalforeningsmøde i Grænseforeningen.
Og når vi alle mødes i Middelfart lørdag den 4. oktober, er der handlingsplan og foreningsudvikling på programmet.
”Jeg glæder mig til, at vi alle skal samles igen. I maj til Sendemandsmødet vedtog vi sammen en ny strategi for Grænseforeningen, og siden da har sekretariatet arbejdet koncentreret med at udvikle en ny handlingsplan, der skal føre strategien ud i livet. Jeg er sikker på, at vi får en god dag med spændende og konstruktive snakke om fremtiden for vores forening”, siger Thomas Rathlev Henriksen, generalsekretær i Grænseforeningen.
Udkastet til den nye handlingsplan bliver præsenteret undervejs i programmet, og alle har mulighed for at byde ind.
”Sekretariatet har mange spændende ting på tegnebrættet, som jeg glæder mig til at uddybe, når vi mødes i Middelfart”, tilføjer Thomas Rathlev Henriksen.
På programmet til lokalforeningsmødet er også fællessang, foreningsudvikling og erfaringsudveksling samt et oplæg af den sønderjyske forfatter Erling Jepsen, der bl.a. står bag romanen ’Erna i krig’, som også er filmatiseret med skuespiller Trine Dyrholm i hovedrollen. Erling Jepsen vil gøre os klogere på, hvordan han arbejder med grænselandet som litterært udgangspunkt.
Der vil også være nyt om den næste fællestur til Sydslesvig, der finder sted i marts 2026.
Se hele programmet for dagen her:
Lørdag den 4. oktober 2025, kl. 9.30–15.30 på Comwell Hotel, Karensmindevej 3, Middelfart.
Kl. 09.30 Kaffe og brød
Kl. 10.00 Velkomst ved formand Mirco Reimer-Elster og generalsekretær Thomas Rathlev Henriksen
Kl. 10.15 Præsentation af den nye handlingsplan med efterfølgende tid til spørgsmål og dialog
Kl. 11.30 Frokost
Kl. 12.30 Fællessang ved sanger og musiker Søren Okholm
Kl. 12.45 Oplæg om moderne litterære fortællinger fra grænselandet ved forfatter Erling Jepsen
Kl. 13.45 Kort pause med tid til at hente kaffe og kage
Kl. 14.05 Nyt fra bestyrelsen, sekretariatet, lokalforeninger og om Flensborg Avis
Kl. 15.30 Tak for i dag
Du kan tilmelde dig Grænseforeningens lokalforeningsmøde her: https://collectevent.dk/GF/lokalforeningsmoede-efteraar-2025