Grænseoverskridende kunstudstilling i Hatsted i Sydslesvig og i Ribe.
Mikkelberg Center for nordisk kunst og cricket i Hatsted ved Husum indleder efteråret med en udstilling med tre kendte færøske brødre. Udstillingen åbner den 30. august.
De tre færøske kunstnerbrødre Torbjørn Olsen, Hans Pauli Olsen og Marius Olsen er alle kendte ansigter både på Mikkelberg, hvor især Torbjørn Olsen i tidens løb har haft flere udstillinger og endda har skabt flere værker specifikt til Mikkelberg.
Udstillingen vises på begge sider af grænsen, idet den gennemføres i samarbejde med Galleri Sam i Billund, som er de tre brødres danske stamgalleri i Jylland. Men de færøske brødre er utvivlsomt glade for atter at udstille på Mikkelberg, hvor de har haft et mangeårigt samarbejde med kunstcentrets stifter, Henry Buhl.
”For Mikkelberg betyder udstillingen og de samarbejder, der i den forbindelse er opstået, en vigtig bekræftelse og styrkelse af de nordiske bånd mellem det danske mindretal og den danske og den nordatlantiske kunstverden,” siger leder på Mikkelberg, Lisbeth Bredholt Christensen.