Tilbage til nyhedsliste

Digitalt møde med folk fra mindretallene

6. januar 2026

Nyt projekt introducerer folk fra mindretallene i Sønderjylland og Slesvig-Holsten

Thore fra projektet ’Who We Are’

Gennem projektet ’Who We Are’ kan man blandt andet møde Thore, der fortæller om at være en del af det danske mindretal

af Poul Struve Nielsen 

Et nyt projekt fra Mindretallenes Kompetencenetværk, som holder til på Sankelmark Akademiet ved Flensborg, skal gøre mindretallene synlige på en ny, levende måde. Det er et digitalt projekt, hvor man kan møde mennesker fra mindretallene, og det er et projekt, der løbende kan opdateres.

Fra det danske mindretal kan man møde Thore, som er frivillig i Sydslesvigs danske Ungdomsforeninger (SdU), Kirsten, som er næstformand i det danske mindretals kulturelle hovedorganisation Sydslesvigsk Forening (SSF), Bo, som efter studier i Danmark nu er i Berlin, hvor han arbejder for mindretalsorganisationen YEN (Youth of European Nationalities).

Projektet handler om folk, der taler dansk, tysk og frisisk, sorbisk og romani. Men det har fået den engelsksprogede titel ’Who We Are’. 

Udover det danske mindretal er der også repræsentanter for det tyske mindretal i Sønderjylland og fra de to andre mindretal i Slesvig-Holsten, friserne og sinti-romaerne – samt to sorbere fra Cottbus og Bautzen.

 ”Det danske mindretal er for mig en stor familie, som jeg bare føler mig hjemme i”, fortæller Thore.

I en video ser man ham i et af SdU’s knudepunkter i Flensborg Aktivitetshuset, også kaldet Akti. Han kommer i aktivitetshuset og fortæller om at være frivillig i SdU, hvor han er involveret i Gården Festival og udvalget for fritid, ungdom og kultur.

”Vi laver musik, workshops, kunst og ballade på en weekend. Jeg har været frivillig i fire år, det er fra staten. Jeg hjælper med at stille op, trykke t-shirts. Jeg er stolt af at være en del af det danske mindretal, fordi det er en hjertesag,” siger han om opgaven som frivillig i Gården Festival, der er en festival for unge, som finder sted en weekend hvert år i maj eller juni.

Who We Are er for mig langt mere end en udstilling – det er et åbent rum, der er tænkt til at vokse og udvikle sig. Det afgørende er, at der ikke bliver talt om mindretal, men at mindretalsmedlemmer selv får ordet,” siger Leon Bossen fra Mindretallenes Kompetencenetværk. 

Han tilføjer, at alle kan deltage, og at netop denne åbenhed er projektets største styrke.

”Vi ønsker at vise, at mindretal ikke er homogene grupper, men mangfoldige, nuancerede og levende fællesskaber. I en tid, hvor mindretal stadig ofte bliver defineret udefra gennem klichéer og fordomme, er det efter min opfattelse helt centralt at sætte menneskene i centrum.”
”De professionelt producerede videodokumentarer og podcastserien fungerer bevidst som inspiration og indgang. De viser, hvad der er muligt – men projektets kerne er de mange personlige bidrag. Det afgørende er ikke formen eller graden af professionalisme, men perspektivet,“ siger Leon Bossen.

Fra det tyske mindretal i Sønderjylland kan man møde Uffe, som arbejder for det tyske mindretals organisation Bund Deutscher Nordschleswiger (BDN) og Leif, som både har gjort opmærksom på sig selv som musiker og opstillet til kommunalvalget i Sønderborg for Slesvigsk Parti sidste år. Fra det frisiske mindretal møder vi Berit, som er skoleleder, og Eike, som er dyrlæge. Sinti-romaerne er repræsenteret ved Matthäus, som har kæmpet for mindretallets anerkendelse i mange år, og Johnny, som er uddannelsesvejleder i Kiel. De to sorbere er Kun, som er vokset op i Holland, og Filip, som er borgmester i Bautzen.

Hvis du tænker: Hvad er det for nogle mindretal, der skrives om her, så er der altså mulighed for at lære om dem på projektets hjemmeside, som også kan læses på dansk: www.who-we-are.org/da/