Tilbage til nyhedsliste

EU vil undersøge vildsvinehegnet

3. april 2019

Arbejdet med vildsvinehegnet langs den dansk-tyske grænse er for længst gået i gang, men nu har EU-Kommissionen reageret på den klage over hegnet, som Danmarks Naturfredningsforening i samarbejde med 11 danske og fire tyske organisationer indsendte i slutningen af september 2018.

Klagen går på, at hegnet, der skal holde afrikansk svinepest ude af Danmark, kan gå ud over andre dyrearter i området. EU-Kommissionen har derfor bedt de danske myndigheder om ”en detaljeret vurdering”. Det skriver TV SYD.

EU-parlamentsmedlem Margrete Auken (SF) ser EU’s henvendelse som en sag, der skal tages alvorligt fra dansk side.

”Kommissionen siger høfligt, men klart, at der skulle være lavet en VVM (miljøredegørelse, red.), inden staten begyndte at sætte hegnet op. Nu bør kommissionen kræve, at opsættelsen af hegnet stopper, indtil der er lavet en VVM”, siger Margrete Auken til TV SYD og fremhæver, at EU-udmeldelsen kræver handling fra den danske stat.

”Hvis et EU-land skal have lov til at omgå direktivet, så skal der være en god begrundelse, og det er der ikke. Der er ingen dokumentation for, at et hegn kan beskytte Danmark effektivt mod svinepest”, siger Margrete Auken til TV SYD.

Hos Miljøstyrelsen oplyser kontorchef Helle Pilsgaard til TV SYD, at man ikke har modtaget en officiel henvendelse fra EU-Kommissionen, og at man derfor ikke agter at stoppe arbejdet med hegnet.

Desuden forklarer miljø- og fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen (V) i et skriftligt svar til TV SYD, at alle krav til processen har været overholdt, og at tilladelsen til hegnet hviler på ”et solidt fagligt grundlag”.

”Der etableres blandt andet en række faunapassager, så for eksempel oddere, frøer og andre små dyr kan passere. Regeringen har orienteret EU-Kommissionen om vildsvinehegnet, og vi er naturligvis parat til at svare på yderligere spørgsmål fra EU, hvis det måtte være relevant", skriver ministeren til TV SYD.

Ifølge en undersøgelse, EU fik foretaget i juli 2018, er der intet bevis for, at et hegn vil bremse afrikansk svinepest.

”Kommissionen mener ikke, at EU’s nuværende retlige rammer samt vejledende dokumenter om afrikansk svinepest taler ikke for en storstilet opsætning af hegn til vildsvineforvaltning”, skriver EU-Kommissionen i en skrivelse til parlamentets medlemmer den 31. januar.

Arbejdet med vildsvinehegnet, der bliver 70 kilometer langt, gik i gang den 28. januar. Hegnet skal efter planen stå færdigt til efteråret.