Tilbage til nyhedsliste

Flensborg har tre danske verdensmestre

3. februar 2021

Den tyske storklub SG Flensburg-Handewitt glæder sig over sine tre danske håndboldverdensmestre, Simon Hald, Mads Mensah Larsen og Lasse Svan.

”Vores VERDENSMESTRE”, skriver den tyske håndboldbundesligaklub SG Flensburg-Handewitt om sine tre danske håndboldspillere Simon Hald, Mads Mensah Larsen og Lasse Svan.

”Vores VERDENSMESTRE”, skriver den tyske håndboldbundesligaklub SG Flensburg-Handewitt om sine tre danske håndboldspillere Simon Hald, Mads Mensah Larsen og Lasse Svan.

Foto: SG FLensburg-Handewitt / Instagram

”Vores VERDENSMESTRE.” Sådan skriver den tyske håndboldbundesligaklub SG Flensburg-Handewitt mandag på det sociale medie Instagram under et billede af de tre danske håndboldlandsholdsspillere Simon Hald, Mads Mensah Larsen og Lasse Svan. På billedet, der er taget kort efter, at Danmark søndag vandt håndboldverdensmesterskabet i Kairo, holder de tre spillere VM-pokalen og har deres guldmedaljer om halsen.

”Vores smiling champions med deres nye, gamle bedste ven! … og nu PARTY! Vi er stolte af jer!”, skriver klubben på Instagram med henvisning til, at de tre spillere også vandt det forrige verdensmesterskab i 2019, der blev afholdt i Danmark og Tyskland.

Danmark vandt VM-finalen mod Sverige med resultatet 26-24. Ved siden af de tre danske spillere, spiller også svenskerne Jim Gottfridsson og Hampus Wanne i SG Flensborg Handewitt. Dermed har klubbens spillere samlet opnået tre guld og to sølvmedaljer ved verdensmesterskabet.     

På grund af sine mange danske spillere gennem tiden er SG Flensburg-Handewitt i Danmark også kendt som ’danskerklubben’. Med tre mesterskaber er klubben den anden mest vindende i håndboldbundesligaen gennem de seneste 20 år. Senest blev mesterskabet vundet i 2018 og i 2019, og lige nu fører klubben Bundesligaen.