Terror kom til Slesvig-Holsten
Efter længere tids efterforskning slog en større politistyrke tirsdag til fem steder i Slesvig-Holsten og et enkelt sted i Niedersachen, hvor tre unge mænd på 17, 18 og 26 år blev anholdt, mistænkt for planer om at ville begå terror for Islamisk Stat.
Det skriver Flensborg Avis, der bringer en artikel fra dpa, der er Tysklands største nyhedsbureau, under overskriften ”Er flygtninge, der viser et godt eksempel, ulve i fåreklæder?”.
Af artiklen fremgår det, at det drejer sig om tre syriske flygtninge, hvoraf de to havde udvist eksemplarisk adfærd. De tre blev anholdt tæt ved Hamborg, tæt ved den nærliggende by Grosshansdorf og i Reinfeld tæt ved Lübeck.
Det er første gang, at der er begrundet mistanke om terror i Slesvig-Holsten, og reaktionerne er en blanding af chok og lettelse over, at der intet er sket. For et par uger siden skete der terroranslag i Bayern og Baden-Württemberg, hvilket har skabt uro i den tyske befolkning.
Michael Sarach (SPD), der er borgmester i Ahrensburg nordøst for Hamborg, hvor den ene af de anholdte boede, siger, at den anholdte tilsyneladende havde været ivrig efter at lære tysk og opførte sig upåklageligt.
”Han var så at sige en flygtning, der viste et godt eksempel”, siger Michael Sarach til NDR 1 Welle Nord ifølge dpa og fortsætter. ”Måske er det udtryk for en strategi”.
Ministerpræsident Torsten Albig (SPD) roser myndighederne for indsatsen.
”I det øjeblik, hvor politi og efterretningsvæsen havde tilstrækkelige informationer til at gribe ind, handlede de hurtigt og professionelt” siger han til dpa.
Chefredaktør Jørgen Møllekær skriver på lederplads i Flensborg Avis om anholdelsen af de tre terrormistænkte.
”Voldsomt er det, når 200 politibetjente og antiterrorkorpset GSG9 tropper op kl. 3 om natten i en stille gade i Ahrensburg, Grosshandsdorf og Reinfeld. Men i virkeligheden er denne dramatiske nyhed jo en god nyhed. For den viser, hvor svært det er for en tre mands terrorgruppe at skjule sig for myndighedernes søgelys”.