Jaruplund Højskole fylder 75 år
Siden 1950 har Jaruplund Højskole nær Flensborg oplyst danskerne om det danske mindretal i Sydslesvig. Nu fylder højskolen 75 år og tiltrækker fortsat mange kursister og gæster.

Jaruplund Højskole ligger ved en sø nær landsbyen Jaruplund ikke langt fra Flensborg.
Foto: Jaruplund Højskole
Af Alexander Leicht Rygaard
Snart skal der være fest og farver på Jaruplund Højskole nær Flensborg.
Den eneste danske højskole i Sydslesvig fylder nemlig 75 år mandag den 8. september, der i øvrigt er Grundtvigs fødselsdag. Der er åben reception om eftermiddagen, og der er lagt op til et par hyggelige og underholdende timer med også foredrag og koncert.
Jubilæumsfejringen sker i en tid, hvor mange ting går i den rigtige retning for højskolen. Det fortæller Karsten Dressø, der har været forstander for Jaruplund Højskole siden den 1. oktober 2014.
”Det går rigtig godt. De seneste ti år har vi fordoblet vores antal af kursister, så vi i 2024 rundede 1.225 kursister. Der er også allerede stor interesse for vores program for 2026, og flere kurser er allerede udsolgt”, siger han.
Ifølge Karsten Dressø er den positive udvikling skabt i tæt og godt samarbejde med højskolens medarbejdere og samarbejdspartnere. I alt er der 15 ansatte på Jaruplund Højskole, og antallet er det samme, som da Karsten Dressø begyndte som forstander.
”Jeg synes, vi har udviklet en bred palet af emner, der strækker sig fra Tysklands sprog og kultur, opera og sort sol (naturfænomenet, ikke rockbandet, red.) til cykling og vandring. Det er vigtigt, at vi kan tilbyde kurser, som har interesse for danskerne, så vi får mulighed for at formidle sydslesvigsk kultur og historie, hvordan det er at være en del af et mindretal samt nordiske og europæiske strømninger. Der er vores berettigelse”, siger han.
”Vi ønsker at udvikle mennesker, og det skal ske gennem viden, dialog og indsigt, som skaber grundlaget for refleksion”, tilføjer Karsten Dressø.
Det har også betydning, at Karsten Dressøs forgænger, Dieter Küssner, var fremsynet og fik gennemført en stor renovering, der betød, at højskolen bl.a. fik en konferencesal. Det har gjort det mulig at huse andre arrangementer for de sydslesvigske foreninger.
I 2024 var der i alt 6.266 gæster og kursister gennem højskolen mod 5.047 året før.
”Tallet for 2024 er en fordobling i forhold til for ti år siden. Udover at gennemføre kurser er det at servicere mindretallets organisationer og foreninger en vigtig opgave, som vi også er glade for”, siger Karsten Dressø.
Jaruplund Højskole har udelukkende korte kurser af en til to ugers varighed. De lange kurser på et par måneder blev droppet sidste år, da det ikke lykkedes at gennemføre kurset ’European Changemaker Programme’, der tidligere gik under navnet ’Minority Changemaker Programme’. Her var målgruppen unge med interesse for mindretalsforhold.
”Selvom det lykkedes os at lave en reklamevideo, der blev vist mere end en halv million gange, var der kun syv betalende tilmeldte. Tiden var ikke moden til at gennemføre sådan et kursus”, lyder det fra Karsten Dressø.
I ugen op til den store dag finder et jubilæumskursus sted. Det begynder onsdag den 3. september, og der er stadig få ledige pladser. På programmet er en festlig uge fyldt med foredrag, højskolesang og musikoplevelser.
På jubilæumsdagen er der til receptionen mulighed for et glas bobler, øl eller vand, og der vil være kaffe eller te og canapeer. Kristian Kjær Nielsen, formand for Jaruplund Højskoles bestyrelse, står for velkomsten, mens Svend Wippich, medlem af højskolens bestyrelse, er toastmaster. Kl. 16 står Thomas Wegener Friis, historiker og lektor ved Syddansk Universitet for foredraget ’Dialog mellem dansk og tysk’. Dagen afrundes med en koncert kl. 20 ved Harald Haugaard og Helene Blum.
Jaruplund Højskoles historie begyndte fem år før højskolens indvielse i 1950. Allerede i 1945 ønskede danske højskolefolk at grundlægge en dansk højskole syd for grænsen. Et grundstykke ved Sankelmark Sø blev lejet, men måtte opgives som følge af tysk fredning. I stedet blev det den nuværende grund, der havde navnet ’Lundelykke’ og blev stillet til rådighed af Meta Røh. Danmarks daværende undervisningsminister Hartvig Frisch (S) var sammen med Dansk Skoleforening for Sydslesvig og Sønderjydsk Skoleforening med til at sikre økonomien samt en godkendelse.
I 1949 blev bygningsdelene bragt over grænsen, og der blev afholdt rejsegilde i november måned. Det første hold elever begyndte i marts 1950, mens den officielle indvielse fandt sted den 8. september 1950. Den første forstander var Jørgen Jessen.
Læs mere om Jaruplund Højskoles reception og jubilæumskursus her.
Flere nyheder: