Lærervejledning til "Lydvandring igennem Sønderborgs historie"
Velkommen til lærervejledningen til lydvandringen gennem Sønderborgs historie. På siden her finder du de informationer og links, du skal bruge for at kunne benytte materialet med dine elever.
Mette Post Riggelsen, 2026
Lydvandringen igennem Sønderborgs historie er en vandrerute gennem byen, der har en lydfortælling tilknyttet. Byens historie formidles via stedspecifikke nedslag, historiske kilder og levendegjorte scener fra fortiden. Lydvandringen giver eleverne et indlevende møde med danmarkshistorien og en mulighed for at flytte undervisningen udendørs.
Hvilken rute skal I gå, og hvordan finder I vej?
Praktiske informationer om lydvandringen
● Lydvandringen er gratis og hentes på Spotify.
● Gåturen er 6 km lang og starter ved Sønderborg Station, går over Dybbøl Banke og slutter ved strandpromenaden tæt på Sønderborg Slot (med gode badeforhold og en iskiosk!).
● I hvert afsnit guides I igennem ruten. Hvis man glemmer at lytte efter eller bliver væk, kan det dog være godt at have et kort ved hånden. Print kort over ruten herfra, eller brug rutebeskrivelsen på Google Maps.
Hvor lang tid tager det, og hvordan med pauser?
● Lydvandringen har syv afsnit af 7-20 minutters varighed. Hvert afsnit er lavet til en særlig del af ruten, så I fx hører om Stormen på Dybbøl, mens I går gennem området, hvor det faktisk udspillede sig.
● Afsæt ca. 2 timer til at gå hele turen i ét stræk, eller del turen op med en frokostpause eller over flere dage. Hold fx pause mellem afsnit 4 og 5 ved Skanse 4, lige ved siden af Historiecenter Dybbøl Banke.
● Send evt. eleverne afsted i mindre grupper med nogle minutters mellemrum, så alle ikke går i én stor gruppe.
Husk at medbringe:
● Høretelefoner
● Opladte telefoner
● Ordentligt fodtøj
● Tøj, der passer til årstiden – hele lydvandringen foregår udendørs.
En lille trigger-warning
Har du elever, der er flygtet fra eller har erfaring med krig på anden måde, kan det være en god idé at forberede dem på, at særligt afsnit 3 indeholder beretninger fra og et lydtapet af krig (bl.a. med skud og eksplosioner).
Faglig forberedelse eller efterarbejde i historie eller dansk
Lydvandringen kommer omkring væsentlige punkter i danmarkshistorien og er derfor oplagt at tænke ind i historieundervisningen. Der indgår også uddrag af både Herman Bangs roman ‘Tine’ og Michael Gjørups mindedigt om Dybbøllærken, hvilket også gør den oplagt at inddrage i danskfaget.
Historisk fokuserer turen på følgende temaer og perioder:
● De Slesvigske Krige
● Stormen på Dybbøl
● Genforeningen
● Mindretallenes fødsel og kamp for rettigheder samt København-Bonn-erklæringerne fra 1955
Mere overfladisk kommer vi også forbi:
● Tilbagetoget fra Dannevirke
● Grundloven
● Novemberforfatningen af 1863
● 1. og 2. Verdenskrig
Niveau, lytteformål og evaluering
Lydvandringen er udarbejdet med udskolings- og gymnasieelever som primær målgruppe. Den er opbygget som en fortælling, der ikke kræver specifikke forudsætninger, og kan både bruges til at starte et forløb op og til klasser, der allerede har arbejdet med stoffet i et stykke tid.
Uanset hvor langt I er, anbefaler vi, at der på forhånd arbejdes med at aktivere elevernes forforståelse, og at du hjælper dem med at skabe nogle lytteformål inden turens start. Hjemme i klassen eller på turen til Sønderborg kan du fx bede eleverne om at snakke om og diskutere nogle af følgende spørgsmål:
● Hvad er en grænse?
● Hvordan kan en grænse se ud – og hvilken betydning kan det have, hvordan grænsen mellem to lande ser ud?
● Hvordan og hvorfor har grænsen mellem Danmark og Tyskland ændret sig gennem tiden?
● Hvad er et nationalt mindretal? Hvilke eksempler kan I give på forskellige slags flertal og mindretal?
● Har I selv prøvet at være i flertal eller mindretal? Hvilke fordele og ulemper kan der være ved at være en del af enten et flertal eller et mindretal?
Stil de samme spørgsmål på vejen hjem, og hjælp eleverne til at få øje på, hvilke nye informationer, sammenhænge og forundringer de tager med sig fra lydvandringen.
Inspiration til undervisning – før eller efter lydvandringen
Lydvandringen behandler store historiske og eksistentielle temaer, så der er mange måder at gå til undervisningen på – både før og efter eleverne har oplevet den. Herunder har vi listet en række forslag.
Kanonpunkter og den store historie
Lydvandringen er oplagt at bruge i et forløb, der tager eleverne med igennem nogle centrale kanonpunkter og giver dem et kronologisk overblik over perioden fra 1848 til 1920.
Hvis du gerne vil forberede dine elever inden turen, kan I med fordel dykke ned i 1. Slesvigske Krig og situationen i Danmark omkring 1830’erne frem til 1850.
Afsnit 1-5 fokuserer primært på tiden fra 1848 til 1920.
Find inspiration, kilder og undervisningsaktiviteter til De Slesvigske Krige, 1. Verdenskrig og genforeningen her: Historie
Mindretalsrettigheder og -identitet
At der findes et tysk mindretal i Danmark og et dansk mindretal i Tyskland, er for mange unge ny viden. Historien bag og refleksioner over, hvordan mindretallene lever fredeligt blandt flertallene i dag, kan være anledning til interessante snakke om mindretal i andre dele af verden og mindretalsidentitet generelt set. Find inspiration, kilder og undervisningsaktiviteter her:
● Mindretallene i grænselandet
● Identitet i grænselandet
Grænselandet i dag
Det dansk-tyske samarbejde har gennem årene ændret karakter og er i dag fredeligt. Særligt afsnit 6 og 7 behandler dette tema og trækker historien helt frem til i dag. Her finder du en aktuel undervisningsaktivitet med fokus på grænselandet i dag, som er oplagt, hvis det er den vinkel, I gerne vil arbejde videre med: Dansk-tysk samarbejde over grænsen
I lydvandringens sidste afsnit tages der hul på begrebet historiebrug med bl.a. John Mogensens “Der er noget galt i Danmark” som eksempel.
Skønlitterær analyse
I afsnit 3 indgår passager fra Herman Bangs roman ‘Tine’ og Michael Gjørups mindedigt. Hvis du ønsker at inddrage danskfaget, er der fx her en åbning for at arbejde med skønlitteraturens betydning for, hvordan den kollektive erindring formes.
I så fald er det oplagt at tage en samtale med dine elever om, hvad der sker med historier, når de fortælles mange år efter, som fx Tine, der er skrevet i 1889.
Flere grænsefortællinger i Flensborg
I Flensborg findes en anden lydvandring med grænsefortællinger. Den går mere i dybden med det danske mindretal i Tyskland og byens historie fortalt fra et dansk perspektiv. Her berøres så forskellige temaer som trekantshandlen, påskekrisen og det tredje riges sidste tilholdssted. Den kan du læse mere om her.
Bagom
“Grænsefortællinger – en lydvandring gennem Sønderborgs historie” er lavet for og med Grænseforeningen af Mette Post Riggelsen og lydfortællervirksomheden Lydskolen i 2026. Spørgsmål og kommentarer er du meget velkommen til at sende til info@graenseforeningen.dk.
Litteraturliste
I lydvandringen hører vi uddrag fra følgende skriftlige historiske kilder:
● W. Dinesen: Fra ottende Brigade. Uddrag af Dinesens erindringer fra 1889 om sin krigsdeltagelse. Læs mere i vores leksikon.
● O.D. Schacks tale ved genforeningsfesten den 11. juli 1920 – Danske Taler.
● Ernst Schaus breve til sin kone Friede. Læs mere i vores leksikon.
● Michael Gjørups mindedigt over kaptajn S.U.R. Lundbye. Trykt i den københavnske avis Dagbladet den 12. maj 1864. Læs kilden i vores kildesamling.
● Christian 10.s tale ved genforeningsfesten den 11. juli 1920 - Danske Taler.
● Herman Bangs roman Tine fra 1889. Læs om Tine i vores leksikon.
● Rapporter om Rasmus Schmidt Nellemann. Læs mere i vores leksikon:
○ Rapport om kampen den 18. april 1864 i Dybbølstillingen ved overgeneral Gerlach (dansk officer).
○ Rapport ved oberstløjtnant Johan Arnoldus Frederik Falkenskjold over 22. Regiments deltagelse i kampen den 18. april 1864.
I lydvandringen hører vi uddrag fra følgende stykker musik:
● ‘Mallebrok er død i krigen’ sunget af Eik Koch
● ‘Dengang jeg drog afsted’ af Peter Faber, sunget til fællessang hos det danske mindretal i Flensborg i januar 2026.
● ‘Det haver så nyligen regnet’ af Johan Ottosen, sunget til fællessang hos det danske mindretal i Flensborg i januar 2026.
● ‘Der er noget galt i Danmark’ af John Mogensen