Sydslesvig får ny minister
Danmark har fået en ny regering. Zenia Stampe fra Radikale Venstre er ny kulturminister og dermed også ny minister for det danske mindretal i Sydslesvig og det tyske mindretal i Sønderjylland.
Zenia Stampe (RV) fik overdraget posten som kulturminister fra Jakob Engel-Schmidt (M) ved en seance onsdag eftermiddag den 3. juni.
Foto: Poul Struve Nielsen/Grænseforeningen
af Poul Struve Nielsen
Folketingets Sydslesvigudvalg, som er bindeleddet mellem Danmarks regering og det danske mindretal, hører under Kulturministeriet, og det har fået ny minister.
Ny kulturminister, og dermed regeringens ansvarlige for samarbejdet med både det danske mindretal i Sydslesvig og det tyske mindretal i Sønderjylland, bliver Zenia Stampe fra Radikale Venstre.
Hun afløser Moderaternes Jakob Engel-Schmidt, der er blevet skatte- og vækstminister i den nye danske regering.
Zenia Stampe er født i Roskilde i 1979. Hun er valgt for Radikale Venstre i Greve-kredsen på Sjælland.
Ved overdragelsen i Kulturministeriet onsdag eftermiddag den 3. juni huskede Zenia Stampe, at Jakob Engel-Schmidt ved sin tiltrædelse sagde: ”Kultur er det, vi laver, når vi ikke er på arbejde”. Nu hæftede hun sig ved, at han netop i sin afskedstale, mens de stod side om side foran familie, gæster, presse og medarbejdere i ministeriet, havde sagt: ”Kultur, det er alt det, der er indeni”.
”Det er den samme kulturforståelse, som jeg deler,” sagde Zenia Stampe.
Den erfarne radikale politiker, som nu har fået sin første ministerpost, er nu ministeren, der skal værne om dansk sprog og kultur, og hun er også blevet minister for to mindretal, det danske mindretal syd for grænsen mellem Danmark og Tyskland og det tyske mindretal nord for grænsen.
I forbindelse med hendes tiltrædelse var fokus dog på kulturlivet i bred forstand.
”Hvis der er en ting, som er undervurderet i dansk politik, så er det kultur,” sagde hun.
Både den nye og den fratrædende minister var inde på, at kultur omfatter mange ting, både billedkunst, musik, litteratur, den fri presse og meget andet. Og det er jo også lige præcis det, der i forskellige, danske former støttes i det danske mindretals foreninger og institutioner i Sydslesvig. Zenia Stampe nævnte også, at kulturen er en af de største eksportvarer, vi har.
”Det er også det, der vil være mit pejlemærke for kulturen. Jeg skal som kulturminister arbejde for, at foreningerne og kulturen har den bedste mulighed for at kvalificere den offentlige samtale,” sagde hun.
Sønderjyde bliver ny formand for Folketinget
En af dem, der ikke blev minister i denne omgang var sønderjyske Henrik Frandsen (M), der er tidligere borgmester i Tønder Kommune. Til gengæld skal han være ny formand for Folketinget. En prestigefyldt post, der bl.a. sikrer ham en løn på samme niveau som statsminister Mette Frederiksen (S).
Henrik Fransen fratræder som ældreminister. Han har dog i det meste af tiden været fungerende minister på grund af den lange tid, der er gået siden valget til Folketinget med at danne en ny regering. Henrik Frandsen afløste partifællen Mette Kierkgaard den 3. februar i år. Før det var han gruppeformand for Moderaternes folketingsgruppe. Han er også medlem af det nuværende Sydslesvigudvalg, men med det nye hverv som folketingsformand må man gå ud fra, at han ikke bliver en del af det nye udvalg.
Da Venstre ikke er med i den nye regering, bliver det selvsagt også et farvel på ministerniveau til en markant sønderjysk profil, nemlig tidligere formand for Region Sønderjylland og økonomiminister Stephanie Lose.
En ny minister med sønderjyske rødder er kommet til. SF’s Lisbeth Bech-Nielsen, som er ny minister for samfundssikkerhed og beredskab, er født i Sønderborg og student fra Sønderborg Gymnasium.
Hilsen fra Sydslesvig
Det danske mindretals politiske parti, Sydslesvigsk Vælgerforening (SSW), hilser i en pressemeddelelse regeringsdannelsen velkommen.
”Vi i SSW glæder os over, at det efter mere end to måneder er lykkedes at danne en ny regering i Danmark. Netop i en urolig tid er det vigtigt, at Danmark får en handlekraftig og pro europæisk regering, som viderefører det tætte samarbejde med Slesvig-Holsten og Tyskland,” siger landsformand for SSW, Sybilla Nitsch.
Hun tilføjer, at Danmark er en vigtig politisk aktør i EU.
”Med Mette Frederiksen og Lars Løkke Rasmussen står to erfarne toppolitikere igen med et stort ansvar. For os er det afgørende, at det gode samarbejde på tværs af grænsen fortsætter og styrkes - heriblandt inden for vedvarende energi, trafikal infrastruktur, digitalisering og mindretalspolitik.”
Sybilla Nitsch kommer selvfølgelig også ind på det danske mindretal og Sydslesvigudvalget.
”Det danske mindretal har en helt naturlig interesse i, at Danmark, Tyskland og Slesvig-Holsten fortsat er tæt forbundne. Derudover er det vigtigt for SSW, at Sydslesvigudvalget efter regeringsdannelsen hurtigt får udpeget nye medlemmer. Udvalget spiller en vigtig rolle for den direkte kontakt mellem Folketinget og det danske mindretal i Sydslesvig,” siger hun.
Også Udvalget for Det Tyske Mindretal, beskæftiger sig med forhold, der vedrører det tyske mindretal nord for grænsen til Tyskland, hører under Kulturministeriet.
Flere nyheder: