Henrik Becker-Christensen er tidligere generalkonsul i Flensborg.

Foto: Niels Åge Skovbo

Tre jubilæer i forskellige tider

København-Bonn Erklæringerne 70 år

Konflikterne mellem mindretal og flertal har præget nogle af de jubilæumsfejringer, der har været af København-Bonn Erklæringerne.

70-års jubilæet for København-Bonn Erklæringerne er i år. I 2005 blev 50 års jubilæet markeret i Sønderborg. Danmarks daværende generalkonsul i Flensborg, Henrik Becker-Christensen, stod for at arrangere det.

“Jeg sørgede for at involvere mindretallene i planlægningen. Det var de ikke blevet ved 40-års jubilæet, hvor jeg var med som gæst”, fortæller han.

Netop jubilæet i 2005 blev markeret i en situation, hvor der var spændinger mellem det danske mindretal og halvdelen af landdagen i Kiel. SSW var med to mandater tungen på vægtskålen. De Grønne og SPD stod på den ene side, CDU og FDP den anden. 

“Forvaltningsdomstolen i Slesvig-Holsten mente man godt kunne rokke ved erklæringerne. Men forfatningsdomstolen i Karlsruhe sagde nej. Der var en surrealistisk stemning, hvor de stridende parter kom til at markere jubilæet. CDU kom senere i regering med SPD og undskyldte også for den måde, de tog det på”, fortæller Henrik Becker-Christensen.

Han var også med som Danmarks repræsentant ved 60-års jubilæet ti år efter.

“60-års jubilæet i 2015 kom oveni nogle dønninger efter regeringsdannelsen, hvor SSW var blevet et af regeringspartierne i Slesvig-Holsten. Men det var med til at markere, at mindretalsrettighederne skal være uantastede. I år bliver det en besegling af, at vi er gode venner, at det går godt. Et fredbudskab i en urolig verden.”